Sprzęt do oceny masy produktów, paczek, sprzętu, surowców wtórnych i pierwotnych jest aktywnie wykorzystywany w różnych przedsiębiorstwach, w tym w produkcji. Wagi pozwalają szybko i wygodnie oszacować masę różnych ładunków, ale jakość działania sprzętu zależy bezpośrednio od regularnej kalibracji.

Procedura kalibracji wagi pozwala uzyskać dokładną zgodność pomiędzy rzeczywistą wagą produktu lub innego produktu a wskaźnikami pojawiającymi się na wyświetlaczu. Kalibracja jest szczególnie ważna w przypadku modeli w skali, które szacują masę z dokładnością do gramów i miligramów. Należą do nich farmaceutyka, laboratorium, biżuteria wagi przeznaczone do ważenia miniaturowych, lekkich obiektów. W tym artykule wyjaśnimy to szczegółowo czym jest kalibracja wagi, jak często należy je przeprowadzać i jakie są najważniejsze cechy ustawiania profesjonalnego sprzętu ważącego.

Kalibracja wag elektronicznych: istota procedury

Jest to zestaw procedur metrologicznych, których prawidłowe wdrożenie umożliwia ustalenie dokładnej zgodności między masą ładunku a wartością cyfrową tego wskaźnika. Jeśli weźmiemy pod uwagę wzorcowanie wag elektronicznych, Prawidłowa konfiguracja pozwala na osiągnięcie pracy sprzętu według następującego schematu:

  1. Obiekt.
  2. Platforma skalowalna.
  3. Czujnik.
  4. Analogowy do cyfrowego konwertera.
  5. Ekran, na którym wyświetlane są wskaźniki masy w określonych jednostkach miary.

Często kalibracja wagi mylić z weryfikacją, wierząc, że są to identyczne procedury. Weryfikacja ma jednak istotne różnice. Po pierwsze, przeprowadzają go specjaliści z niezależnej służby meteorologicznej. Weryfikacja odbywa się ściśle raz na 2 lata. Jest to konieczne w celu potwierdzenia zgodności urządzenia ważącego z wymaganiami technicznymi określonymi przez prawo.

Jeśli chodzi o wzorcowanie, niniejszą procedurę metrologiczną przeprowadza się dla wag stosowanych zarówno w ramach prawodawstwa metrologicznego, jak i poza nim. Wymagane dla wszystkich wag, także niecertyfikowanych.

W jakich przypadkach jest to konieczne kalibracja wagi:

  • naprawiono lub całkowicie wymieniono mechanizmy urządzeń ważących;
  • waga była używana nieprawidłowo, np. służyła do określenia masy przedmiotów przekraczającej maksymalny limit ważenia;
  • sprzęt był narażony na nagłe zmiany temperatury, podwyższony poziom wilgotności i inne agresywne czynniki środowiskowe;
  • waga elektroniczna spadła lub jej elementy zostały zniekształcone z tego czy innego powodu;
  • sprzęt ważący został przeniesiony lub przeniesiony do innego pomieszczenia.

Dlaczego potrzebujesz kalibracji wag:

  • pomaga przywrócić prawidłowe działanie i deklarowaną przez producenta dokładność pomiaru;
  • zapewnia dokładne rozliczanie wyrobów gotowych pod kątem wykorzystania sprzętu w placówkach handlowych lub magazynach;
  • podnosi reputację przedsiębiorstwa, gdyż jednym z ważnych elementów jakości obsługi klientów hurtowych i detalicznych, klientów pocztowych jest prawidłowa ocena masy dostarczanych surowców, przesyłek i wyrobów gotowych;
  • pozwala uniknąć strat związanych z błędnym oszacowaniem masy surowców i wyrobów gotowych.

Jeśli prace zostaną wykonane prawidłowo, można wykryć zużycie sprzętu. Dlatego należy skalibrować wagę. Procedurę wzorcowania należy przeprowadzić na wszystkich rodzajach urządzeń ważących, takich jak: paletowe, samochodowe, dźwigowe, różne wagi magazynowe, laboratoryjne i inne.

Jak często przeprowadzana jest kalibracja?

Zabieg wykonywany jest na różnych etapach pracy urządzenia. Przede wszystkim wagi należy skalibrować przed wypuszczeniem ich do sprzedaży z produkcji lub po większych naprawach. Zabieg wykonuje się po zmianie charakterystyki metrologicznej wagi.

Ponowna kalibracja wagi jest wymagana w przypadku, gdy waga elektroniczna lub którykolwiek z jej elementów uległa uszkodzeniu na skutek wstrząsu. Zwyczajem jest również przeprowadzenie procedury przed sprzedażą lub przekazaniem sprzętu innej osobie do użytku, jeśli w wyniku sprawdzenia wagi z obciążeniem referencyjnym ujawnią się rozbieżności w odczytach.

Niezależnie od warunków pracy, eksperci zalecają kalibracja wag elektronicznych regularnie, najlepiej raz na 12 miesięcy. Dokładna zalecana częstotliwość wykonywania zabiegu wskazana jest w instrukcji producenta.

Jak skalibrować wagi: podstawowe metody

Do kalibracji zawsze używa się specjalnych odważników. Jednakże urządzenia te mogą być oddzielne lub wbudowane w konstrukcję urządzenia ważącego. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze metody zabiegu.

Automatyczna kalibracja

W placówkach handlowych, magazynach, urzędach pocztowych i wielu innych obiektach urządzenia z tą funkcją automatyczna kalibracja wagi. Takie modele są wyposażone we wbudowany specjalny mechanizm. Jego konstrukcja obejmuje napęd i kilka obciążników umieszczonych wewnątrz obudowy. Decyzję o potrzebie pracy podejmuje ekspert służby meteorologicznej po sprawdzeniu urządzeń ważących.

Kalibracja automatyczna wykonywana jest ściśle według instrukcji producenta. Zawiera przejrzysty algorytm krok po kroku działań, który pozwala szybko i sprawnie skonfigurować sprzęt.

Kluczową zaletą modeli z tą opcją jest wysoka skuteczność zabiegu. Ponadto nie ma potrzeby kupowania specjalnych ciężarków ani przestrzegania wszystkich zasad ich przechowywania.

Samokalibracja

Modele z tą opcją, podobnie jak poprzednie, wyposażone są w obciążniki umieszczone wewnątrz korpusu. Jednak sama kalibracja nie wymaga interwencji specjalisty serwisu meteorologicznego, więc funkcja uruchamia się samodzielnie. Dzieje się tak, gdy zmienia się temperatura lub po pewnym czasie. Wagi dokładnie wykrywają wszelkie zmiany warunków środowiskowych, ponieważ są wyposażone w precyzyjne czujniki i narzędzia analityczne.

Kalibracja zewnętrzna

Do prawidłowej kalibracji używa się odważnika kalibracyjnego, czyli odważnika wzorcowego. Urządzenie to znajduje się w pakiecie wag lub można je kupić osobno w wyspecjalizowanych sklepach, np. w Vagar.pl.

Do produkcji odważników wykorzystuje się stal nierdzewną, żeliwo lub metal chromowany. Do głównych cech odważników standardowych zalicza się klasę dokładności i masę nominalną. Typowo handlowe, laboratoryjne, analityczne i inne wagi elektroniczne są kalibrowane według nominalnej lub rzeczywistej masy ładunku. Dokładna rzeczywista waga jest podana w instrukcji produktu.

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy tymi dwoma kluczowymi wartościami, zależy to od przypisanej klasy dokładności. Im niższa klasa, tym większa różnica pomiędzy masą nominalną i rzeczywistą masy referencyjnej. Dlatego kalibracja na podstawie masy nominalnej charakteryzuje się większym błędem. Z tego powodu eksperci zalecają zakup odważników referencyjnych o wysokiej precyzji, zwłaszcza gdy masz do czynienia z wagami farmaceutycznymi, jubilerskimi i laboratoryjnymi.

Jak skalibrować wagę samodzielnie

Jeśli nie masz doświadczenia z profesjonalnymi urządzeniami ważącymi i nie wiesz co to jest kalibracja wagi, nie zaleca się samodzielnego wykonywania tej procedury. W takim przypadku lepiej skontaktować się ze specjalistami serwisu metrologicznego.

Aby domowe i profesjonalne urządzenia ważące działały tak dokładnie, jak to możliwe, przy zakupie takiego produktu należy preferować zaufanych producentów. Sprzęt znanych marek spełnia wysokie standardy jakościowe. W specjalistycznym sklepie internetowym Vagar.pl możesz kupić wysokiej jakości modele wag elektronicznych handlowych, farmaceutycznych, laboratoryjnych, paletowych, podłogowych w konkurencyjnych cenach.