Do wygodnego i wydajnego ważenia ciężkich ładunków, np. materiałów budowlanych, sprzętu, kontenerów, stosuje się wagi dźwigowe.Sprzęt taki pozwala na ważenie zawieszonych ładunków w pozycji statycznej. W sprzedaży dostępny jest duży wybór profesjonalnych modeli. Rozważmy jaką wagę dźwigową wybrać, biorąc pod uwagę kluczowe parametry takich urządzeń.

Jaki mają projekt? Gdzie stosuje się wagi dźwigowe?

Wagi dźwigowe: co to jest? Szczególną cechą takich jednostek jest ich kompaktowy rozmiar, co pozwala na zastosowanie ich w dowolnym miejscu, nawet na małych obszarach. Konstrukcja tego typu urządzeń ważących jest dość prosta. Składa się z elektronicznego wyświetlacza, na którym wyświetlana jest waga oraz masywnego metalowego haka do zawieszania ładunków. Niektóre modele wyposażone są w funkcję zdalnego sterowania za pomocą pilota. To znacznie upraszcza obsługę, szczególnie jeśli musisz pracować z dużą ilością ładunku. Urządzenie zasilane jest z wbudowanego akumulatora.

Wagi dźwigowe powszechnie stosowane są w magazynach, składach metali, fabrykach, stacjach kolejowych, portach morskich, centrach logistycznych oraz w budownictwie. Wybór tego typu urządzeń jest uzasadniony w przypadku konieczności oszacowania masy ładunku wielkogabarytowego przekraczającej 100 kg i sięgającej 50 ton. Sprzętu można używać zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz.

Jak wybrać wagę dźwigową: cechy charakterystyczne

Kupując tego typu urządzenia wagowe, wielu kupujących zwraca przede wszystkim uwagę na cenę. Wysokiej jakości, odporne na zużycie i bardzo dokładne wagi nie mogą być zbyt tanie. Niezawodny sprzęt składa się z wytrzymałej obudowy, precyzyjnych czujników oraz akumulatora skutecznie utrzymującego ładunek.

Wagi dźwigowe oferowane przez renomowanego producenta z reguły posiadają certyfikaty. Obecność wszystkich niezbędnych certyfikatów jest uważana za główną cechę niezawodnych modeli do profesjonalnego użytku w różnych lokalizacjach.

Odpowiadając na pytanie, które wagi dźwigowe są lepsze, należy wziąć pod uwagę następujące ważne parametry:

  • Warunki korzystania. Jeśli sprzęt ważący zostanie zakupiony do użytku na otwartej przestrzeni, na przykład na placu budowy, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony przed wilgocią i kurzem. Optymalnym wyborem będzie model o najwyższym stopniu ochrony. Opcje do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych mogą mieć niższy stopień ochrony, na przykład IP53 lub IP54.
  • Materiał obudowy. Ta cecha określa ogólną odporność na zużycie. Jednym z najlepszych materiałów do produkcji koperty jest trwała stal nierdzewna, która ma właściwości odporne na uderzenia. Jednak w praktyce większość wag dźwigowych wyposażona jest w korpus aluminiowy lub stalowy wykonany ze zwykłej stali konstrukcyjnej.
  • Charakterystyka metrologiczna. Dyskretność i maksymalny limit ważenia to jedne z głównych cech decydujących o tym, jakie masy może wytrzymać urządzenie. Limit ważenia zwykle waha się w granicach 120-50 000 kg. Dokładne dane różnią się w zależności od modelu. Do ważenia wyrobów gotowych i surowców nadają się wagi o zakresie ważenia 120-2000 kg. Do dużych, ciężkich ładunków można wybrać model zaprojektowany od 3000 kg do kilkudziesięciu ton.
  • Legalizacja (certyfikacja metrologiczna) wag. Jeśli urządzenia ważące będą wykorzystywane w celach komercyjnych, konieczne jest skorzystanie z zalegalizowanych opcji. Jeśli do księgowości wewnętrznej potrzebne są wagi, możesz wybrać opcję bez certyfikatu metrologicznego.
  • Dostępność funkcji zdalnego sterowania za pomocą pilota. Opcja ta będzie konieczna, jeśli operator będzie musiał wykonywać pracę w dużej odległości od wag i ładunków dźwigu. Pilot może być wyposażony w wyświetlacz wyświetlający wskaźniki masy. Takie zdalne sterowanie dostępne jest w droższych modelach wag dźwigowych jako opcja dodatkowa. Z reguły są to kanały radiowe, a zasięg działania wynosi od 50 do kilkuset metrów. Najczęściej wagi dźwigowe wyposażone są w piloty na podczerwień, których zasięg rzadko przekracza 10 metrów.
  • Żywotność baterii. Na ten parametr należy zwrócić uwagę w przypadku zakupu wagi dźwigowej przeznaczonej do wielogodzinnej, regularnej pracy na budowie. Przydatną funkcją będzie wskaźnik naładowania baterii, który pozwala monitorować pracę urządzenia.

Podczas procesu selekcji musisz sam upewnić się, że wymagane wagi dźwigowe będą mogły pracować przynajmniej na jedną zmianę roboczą (co najmniej 8 godzin) bez ponownego ładowania.

Teraz wiesz, czym są wagi dźwigowe i jak działają. W sklepie internetowym Vagar.pl możesz wybrać niezawodne i dokładne certyfikowane urządzenia wagowe uwzględniające wszystkie istotne cechy. W asortymencie znajdują się profesjonalne wagi dźwigowe sprawdzonych, ugruntowanych marek.