Dostępne na rynku wagi platformowe mają różną konstrukcję i wymiary, różnią się także ich charakterystyki techniczne, decydujące o tym, jak takie urządzenie sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie lub organizacji. Wagi platformowe od innych typów wag różnią się tym, że umożliwiają zważenie nawet dużych przedmiotów bezpośrednio na pomostach, co szczególnie dobrze sprawdza się na przykład w magazynach. W halach produkcyjnych i centrach dystrybucji wagi platformowe służą jako świetna alternatywa dla ważącego sprzętu peletowego.

Decydując się na zakup wagi platformowej, należy rozważyć szereg aspektów, które umożliwią wybranie urządzenia spełniającego nasze oczekiwania. Jakich dokładnie? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Wagi platformowe: podstawowe zadania

Zanim udamy się do sklepu, by kupić urządzenie ważące, wyjaśnijmy, do czego służą wagi platformowe? Okazuje się, że są wykorzystywane w różnych branżach, a mianowicie:

  • przemyśle, gdzie służą do ważenia surowców, produktów gotowych, składników, materiałów budowlanych albo chemikaliów;

  • logistyce i transporcie, gdzie ułatwiają sprawne i dokładne ważenie towarów przed wysyłką, zapewniając, że ładunki nie przekraczają dozwolonych limitów wagowych i spełniają wymogi prawne dotyczące transportu;

  • rolnictwie, gdzie są używane do ważenia zbiorów, pasz, innych produktów rolnych, zwierząt hodowlanych;

  • handlu (są stosowane w hurtowniach, magazynach i sklepach) do ważenia towarów sprzedawanych na wagę;

  • medycynie i farmacji do ważenia dużych, ciężkich przedmiotów, takich jak wyposażenie medyczne lub duże opakowania produktów farmaceutycznych;

  • recykling i gospodarka odpadami, gdzie są używane w celu oceny masy odpadów do recyklingu lub utylizacji.

Dokładne określenie tego, do czego są potrzebne wagi platformowe w Twojej organizacji, to pierwszy krok do wyboru odpowiedniego urządzenia.

 

Materiał produkcji wag platformowych i ich rozmiar

Rozpocznijmy od miejsca zastosowania wag. W przestrzeniach wewnętrznych, gdzie panuje suchość, można postawić na modele metalowe z malowaniem proszkowym. Natomiast do zastosowania na zewnątrz lub w warunkach specyficznych, jak na przykład w przemyśle spożywczym lub chemicznym, lepiej sprawdzą się modele ze stali nierdzewnej, odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych i substancji chemicznych.

Znaczenie ma również dostępna przestrzeń.  Istnieją różne rodzaje wag platformowych. W sklepie internetowym Vagar.pl dostępne są te najwygodniejsze, przeznaczone do umieszczenia na posadzce.

Pamiętaj: niezależnie od typu wag, na który się zdecydujesz, powinny być dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem ciężkim sprzętem.

 

Cechy użytkowe wag platformowych i ich wpływ na wybór sprzętu

Zasada działania wag platformowych elektronicznych jest dość prosta: podstawą ich działalności są tzw. tensometry, będące rodzajem czujnika ciśnienia. Kiedy ważony obiekt zostaje umieszczony na wadze, platforma przekazuje nacisk na tensometry, które wtedy zmieniają swoją rezystancję proporcjonalnie do obciążenia, po czym sygnał jest przetwarzany i przekazywany na wyświetlacz. Są też modele mechaniczne, ale jeśli zależy Ci na dokładnych pomiarach i wygodnym ważeniu, warto postawić na te elektroniczne.

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać wagę platformową, rozważ również jej kluczowe charakterystyki robocze, pośród których są:

  • Udźwig i precyzja wagi. Większy udźwig wiąże się z mniejszą precyzją pomiaru, co warto uwzględniać przy wyborze, zwłaszcza gdy planujemy ważenie przedmiotów o różnej masie. Warto rozważyć wagę dwuzakresową, która oferuje dwie różne precyzje, w zależności od masy ważonego obiektu.

  • Rozmiar platformy jest również ważny, ponieważ wpływa na cenę - większe rozmiary są droższe. Należy przemyśleć, jakie przedmioty będziemy ważyć i czy w przyszłości może się pojawić potrzeba ważenia większych przedmiotów.

  • Sposób ładowania: od sieci lub baterii.

Zazwyczaj produkty są ważone wraz z ich opakowaniami, takimi jak kartony, palety lub kontenery, które łącznie z nimi tworzą masę brutto. Większość wag posiada funkcję tarowania na pełnym zakresie udźwigu, umożliwiając tarowanie do 100% wartości. Znajomość maksymalnej masy opakowań jest istotna, ponieważ tarowanie opakowań na wadze obniża dostępną maksymalną masę netto produktu. Dla przykładu, jeśli na wadze o udźwigu 300 kg umieścimy pojemnik ważący 100 kg, po tarowaniu dysponujemy jedynie 200 kg na ważenie samego produktu. Dlatego przy wyborze wagi ważne jest uwzględnienie ciężaru opakowań produktów.

Zastanów się również nad tym, czy nie jest Ci potrzebna waga legalizowana, czyli taka, która przeszła badania i została zatwierdzona przez organ niezależny od producenta. Jest niezbędna w handlu, przy obliczaniu cła lub podatku, wymaga regularnych kontroli i przeprowadzenia legalizacji. Waga technologiczna jest stosowana do zapewnienia wewnętrznych potrzeb firmy, nie wymaga legalizacji, ale zaleca się jej kalibrację co 2 lata.

Nowoczesne urządzenia elektroniczne są bardzo proste w użyciu: na temat tego, jak korzystać z wag platformowych dowiesz się z instrukcji producenta. Dobrą wiadomością dla Ciebie będzie także brak potrzeby szkolenia pracowników do obsługi takiego sprzętu.

 

Kwestie, które należy rozważyć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie wag platformowych

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie wagi platformowe wybrać, udziel sobie dokładnej odpowiedzi na następujące pytania:

  • w jakim miejscu będą stały wagi?

  • jak duże ładunki trzeba będzie ważyć na urządzeniu?

  • jak dokładne powinny być wyniki pomiaru?

  • kto i jak często będzie mógł obsługiwać wagę?

  • czy potrzebujesz wag technologicznych lub sprzęt powinien zostać zalegalizowany?

Mając dokładne odpowiedzi na wymienione pytania, będziesz mógł szybko zrealizować wybór wag platformowych na stronie sklepu internetowego Vagar.pl.