Wagi to sprzęt, który jest wykorzystywany w różnych dziedzinach. Może to być handel i retail, produkcja i przemysł, medycyna i laboratoria, transport i logistyka. Ponieważ jest stosowany w działalności handlowej i komercyjnej, certyfikacja wag jest obowiązkowym wymogiem. Nie ma znaczenia, jaki sprzęt jest używany: paletowe, belkowe, platformowe czy stołowe wagi. W swojej pracy możesz także używać wag sklepowych, urządzeń hakowych lub wózków paletowych z wagą – dla wszystkich tych urządzeń wymagane są odpowiednie dokumenty.

 

Jakie są wymagane dokumenty na wagi

Aby wydawać lub przyjmować towar, potrzebne będą wagi. Na ten sprzęt wymagane są odpowiednie dokumenty:

  • Paszport. Niezależnie od tego, jaki sprzęt kupujesz, instrukcja obsługi jest dostarczana w zestawie. Znajdują się w niej nie tylko dane techniczne. Producent opisuje zasady użytkowania i przechowywania urządzenia. W paszporcie podane są także środki bezpieczeństwa.

  • Certyfikat jakości na wagi. Zawiera informacje o parametrach urządzenia i jego zgodności z przepisami technicznymi, krajowymi lub międzynarodowymi normami.

  • Dziennik kontroli metrologicznych. Taki dokument powinny posiadać przedsiębiorstwa. W dzienniku podana jest data przeprowadzonej kontroli oraz termin następnej.

  • Umowa serwisowa. Dotyczy to przede wszystkim wag, które podnoszą duże ładunki. Na przykład hakowych lub belkowych modeli.

Jeśli w przedsiębiorstwie instalowane jest nowe urządzenie ważące, w niektórych przypadkach może być wymagany protokół oddania do eksploatacji. Dokument ten potwierdza, że sprzęt spełnia wszystkie normy i może być używany.

 

Czy wagi podlegają obowiązkowej certyfikacji

Certyfikat jakości to główny dokument wymagany do handlu wagami. Każdy klient może poprosić sprzedawcę o przedstawienie tego dokumentu, a sprzedawca ma obowiązek go dostarczyć. Dokument ten ma określony okres ważności (jest podany w paszporcie technicznym). Po jego wygaśnięciu na paletowe, platformowe czy hakowe wagi certyfikacja musi zostać przeprowadzona ponownie. Procedurę przeprowadzają państwowe jednostki badawcze, które znajdują się w wielu miastach. Aby przeprowadzić ocenę zgodności wag, wystarczy skontaktować się z najbliższą placówką certyfikacyjną.

 

Co jest potrzebne do certyfikowania wag towarowych

Certyfikacja wagowego sprzętu to gwarancja dokładności i niezawodności narzędzi pomiarowych. Dzięki wagom towarowym można poznać masę różnych ładunków, w tym konstrukcji metalowych. Oprócz standardowych testów przeprowadzane są dodatkowe badania. Specjaliści sprawdzają, jak sprzęt działa w warunkach wibracji – urządzenie musi wskazywać dokładną wagę. Testowana jest także precyzja pomiarów w zapylonych pomieszczeniach oraz w wysokich temperaturach.

Certyfikacja wagowego sprzętu obejmuje również analizę odporności hakowych wag na przeciążenia (mogą one występować podczas przemieszczania towarów).

 

Wymagana ponowna certyfikacja: jakie dokumenty powinny być na wagi

Jeśli konieczne jest uzyskanie dokumentacji zezwalającej na użytkowanie urządzeń ważących, wymagane są następujące dokumenty:

  • Wniosek;

  • Paszport techniczny wag;

  • Instrukcja obsługi;

  • Protokóły badań (jeśli są dostępne);

  • Umowa dostawy.

Uwaga! Jeśli używasz wag zagranicznego producenta, może być wymagane przedstawienie faktury (invoice).

Konieczne będą również dane producenta i dostawcy. Należy pamiętać, że służba metrologiczna może poprosić o dodatkową dokumentację.

Na pytanie, czy certyfikat na wagi jest potrzebny, odpowiedź brzmi: tak, jest wymagany. Tylko certyfikacja zapewnia dokładność pomiarów oraz chroni przed karami organów kontrolnych. Ponadto obecność certyfikatu potwierdza zgodność sprzętu ze standardami jakości i niezawodności.